POPICE: Performanţa este cuvântul de ordine

popice csmDacă în numărul precedent al acestui ziar v-am prezentat aspecte din sportul cu balon oval, în acest număr doresc să vă prezint rezultatele de excepţie a popicarilor de la CSM Câmpia Turzii, în anul sportive care tocmai s-a încheiat, 2011-2012.

În doar trei ani de la debutul acestor sportivi în materie de popice, au scris deja istorie pentru culorile acestui club. Suportă cu stoicism rigorile acestui sport. Performanţa este cuvântul de ordine pentru aceşti sportivi. Au zeci, sute de ore de antrenament. Altruismul, spiritul de echipă îi caracterizează, dau totul pe teren pentru a aduce performanţă lor, clubului CSM Câmpia Turzii şi nu în ultimul rând, şi de ce nu poate pe viitor şi echipei naţionale de popice. Dar toate acestea s-au înfăptuit sub îndrumarea unui mare iubitor al popicelor, care i-au şlefuit, le-a insuflat dragostea spre acest sport.

Reporter: Domnule antrenor, spuneţi-ne câteva lucruri despre dumneavoastră.

Emil Gabor: Am 61 de ani şi de când am ieşit la pensie mă ocup de echipa de juniori de popice a CSM Câmpia Turzii. Îmi place ceea ce fac şi sunt mândru că am în lot nişte tineri sportivi minunaţi.

Reporter: Ce puteţi să ne spuneţi despre această ramură sportivă?

Emil Gabor: Secţia de popice în Câmpia Turzii, dăinuie de mult timp la Câmpia Turzii. Aici a fost o echipă de seniori foarte bună care a activat mulţi ani, dar cu timpul, din cauza condiţiilor financiare, treptat, această echipă s-a destrămat. În momentul de faţă doar echipa de juniori a CSM Câmpia Turzii reprezintă această ramură a popicăriei şi susţine echipa de seniori a celor de la CFR Cluj. Echipa de juniori la popice sunt tineri care au vârsta între 16 şi 23 de ani. Echipa noastră se numeşte CFR Cluj CSM Câmpia Turzii.

Reporter: Cum se desfăşoară acest campionat naţional de popice?

Emil Gabor: Campionatul naţional de popice e împărţit în patru mari părţi zonale: partea de nord vest, unde activăm şi noi alături de alte echipe din această zonă geografică, partea de nord est, partea de sud est şi partea de sud vest. Primele două clasate tur, retur din seriile zonale se califică mai departe la turneul final. Spre satisfacţia mea, echipa de juniori a CSM Câmpia Turzii, a terminat pe primul loc al acestei serii şi a participat la turneul final.

Reporter: Aveţi o sală de popice unicat în judeţul Cluj. De cine aparţine această bază sportivă?

Emil Gabor: Această sală de popice, aparţine celor de la Mechel, unde, echipa de juniori a CSM Câmpia Turzii îşi desfăşoară antrnamentele şi competiţiile. Dorim să le mulţumim pe această cale celor de la Mechel că ne-au pus la dispoziţie această minunată sală de popice, dar CSM Câmpia Turzii este cea care s-a implicat mult în întreţinerea acestei baze sportive. A înlocuit cu termopan uşile şi geamurile, au zugrăvit, au utilat această sală cu tot ce este necesar bunei funcţionări a acestei ramuri sportive.

Reporter: Cine sunt sportivii care practică acet sport?

Emil Gabor: Avem mulţi juniori foarte talentaţi care deja s-au afirmat la acest sport. Am avut un jucător, pe Dudaş Bogdan care a obţinut locul III la Campionatul Mondial de popice din Croaţia, dar din păcate anul acesta a ieşit din juniorat. Dudaş Bogdan a fost şi este unul din cei mai buni jucători de popice din Câmpia Turzii. Daţi-mi voie să vă prezint lotul actual de jucători al echipei CSM Câmpia Turzii: Balogh Bogdan, Pintilie Claudiu, Turla George, Popa George, Giurgiu Ioan, Bârlădeanu Cătălin, Balogh Rareş, Voivod Daniel, Lazăr Marian, Surd Constantin şi Sabău Vlad, o nouă achiziţie de la Satu Mare care va juca ca şi junior la echipa CFR Cluj, iar pentru competiţii va juca pentru CSM Câmpia Turzii.

Reporter: Ce puteţi să ne spuneţi despre campionatul de popice 2011-2012 şi performanţele acestor sportivi?

Emil Gabor: Nu am fost niciodată pe podium până anul acesta, acum doi ani am fost pe locul cinci la finala campionatului naţional. Anul acesta finala s-a ţinut la Ploieşti şi aşa cum v-am mai spus primele două echipe din zonă s-au calificat la turneul final. Ne-am străduit, am făcut antrenamente asidue, chiar şi câte două antrenamente pe zi pentru a scoate rezultate cât mai bune la campionatele naţionale de popice. Anul acesta (2011-2012) echipa CSM Câmpia Turzii a obţinut locul doi şi am devenit vicecampioni naţionali. În finală ne-am bătut cu câştigătoarea acestui turneu final, CFR Olimpia Iaşi, o echipă extrem de puternică şi care a participat cu două echipe. Ne-am bătut la popice cu echipe consacrate la acest sport cum ar fi cei de la ICMRS Galaţi, Siderurgica Hunedoara, Inter Petrila şi ca o paranteză spus, la mineri popicele sunt un sport naţional. Acolo la multe dintre birturile care se respectă sunt piste pentru popice. Acolo se dau adevărate “bătălii”, pariuri, ce mai…veselie mare. Dar să revenim la ce vă relatam, pe parcursul campionatului naţional de popice s-au desfăşurat mai multe finale pe anumite categorii de vârstă, cum ar fi: individual, under 14 ani, under 18 ani şi under 23 de ani.

De exemplu, la Târgu Mureş, în perioada lunii noiembrie 2011, s-au desfăşurat finalele de juniori, U14, U18 şi U23. Acolo am obţinut rezultate excepţionale, la U14, două medalii de aur, Turla George şi Bârlădeanu Cătălin, o medalie de argint obţinută la individual de Turla George şi tot la individual Balogh Rareş a obţinut o medalie de bronz. La U18, Balogh Bogdan şi Surd Constantin au obţinut medalii de bronz. La U23, Dudaş Bogdan a obţinut medalia de aur la tandem. Deasemenea, Dudaş Bogdan alături de Beşe Sebastian au obţinut medalia de argint. La individual Beşe Sebastian a obţinut medalia de bronz. Tot medalia de bronz a obţinut şi Dudaş Bogdan, dar de această dată la şprint.

Deasemenea în luna aprilie 2011 am obţinut rezultate deosebite cu popicarii de la CSM Câmpia Turzii la finale campionatului naţonal desfăşurate la Iaşi. La aceste finale Balogh Rareş a obţinut medalia de aur în tandem cu un sportiv din Iaşi. Perechea Balogh Bogdan şi Surd Cătălin a obţinut mealiile de bronz.

Reporter: În ce relaţie sunteţi cu conducerea CSM Câmpia Turzii?

Emil Gabor: Foarte bună, ne înţeleg doleanţele, ne sprijină în derularea activităţilor propuse. În acest an, cu ocazia rezultatelor foarte bune obţinute de popicarii noştri de la Ploieşti (echipa de popice a devenit vicecampioană naţională), preşedintele CSM Câmpia Turzii, Viorel Crişan, alături de fostul viceprimar Horaţiu Bretoiu, au fost aici şi într-un cadru festiv au premiat sportivii care au obţinut rezultate foarte bune.Vreau să vă spun că este foarte important pentru sportivii noştri să vadă că edilii locali îi sprijină şi că efortul lor este apreciat. Deşi trebuie să vă spun că suprafaţa noastră de joc de la sala Mechel   este învechită, uzată şi numai corespunde cu cerinţele actuale. Este un efort enorm pentru jucătorii noştri în competiţile naţionale, deoarece ei se obişnuiesc cu pistele noastre de rulare a bilelor pe suprafaţa de joc, direcţie de aruncare pe traiectorie spre popice şi de fiecare dată când disputăm un meci în cadrul campionatelor de popice, pe o altă sală, mai întâi trebuie să ne obişnuim cu suprafaţa de joc. Sperăm şi avem promisiunea că autorităţile locale şi cu sprijinul CSM Câmpia Turzii să înnoiască pistele de joc cu una modernă.

Reporter: Ce obiective vă propuneţi pe viitor?

Emil Gabor: Obiectivul principal este să devenim campioni naţionali. Cu ce lot avem acum cred şi sunt convins că băieţii se vor bate pentru a îndeplini acest obiectiv propus. Deja în luna iulie 2012, am început atacarea acestui obiectiv printr-un un cantonament finanţat de CSM Câmpia Turzii, la Beliş, unde am lucrat cu băieţii la pregătirea fizică specifică acestui sport. Sperăm pe viitor să avem o echipă proprie de seniori la CSM Câmpia Turzii. Avem jucători care cu siguranţă vor face istorie pentru culorile acestui club.

Reporter: Doresc să te întreb, ce te-a atras la acest sport?

Balogh Cătălin Bogdan, component al lotului de popice CSM Câmpia Turzii: Pot să spun că este un sport frumos, mă pasionează. Este un sport care în ciuda sacrificiilor privind antrenamentele istovitoare, cantonamentele, turneele din campionat, aduce şi mari satisfacţi a unei munci bine făcute. Împreună cu colegii mei, dorim să ne mobilizăm ca la următorul turneu să ţintim cât mai sus pe podium şi câţi mai mulţi dintre noi să ajungem în lotul naţional.

Reporter: Domnule Viorel Crişan, în calitate de preşedinte al CSM Câmpia Turzii, cum caracterizaţi activitatea secţiei de popice pe anul 2011-2012?

Viorel CRIŞAN: Echipa de popice a CSM Câmpia Turzii are o tradiţe veche în această ramură sportivă, însă din păcate, nu avem o echipă de seniori şi multă lume, probabil spunea de foarte multe ori că n-o să putem să creştem noi copii care să ajungă să facă performanţă. Dar iată că încet-încet, cu răbdare, cu minim de investiţii spun eu, pentru că ar fi loc de mult mai bine, la fiecare secţie a CSM Câmpia Turzii. Iată, că am reuşit în acest an, să avem rezultate extraordinare atât la cadeţi cât şi la juniori, acolo unde avem bineînţeles mândria de a ne bucura de un titlu de vicecampioană naţională. Nu e puţin lucru, mulţi probabil ar spune, s-ar grăbi să spună: “da la popice sunt doar 8-9 echipe în ţară?”, dar vorbim de Câmpia Turzii, un municipiu care mai are undeva la 20.000 de locuitori şi iată că aceşti copii minunaţi reuşesc să facă performanţă şi să ducă numele Clubului Sportiv Municipal Câmpia Turzii la nivel naţional şi chiar internaţional.

Mă bucur deasemenea că s-a închegat nu doar o echipă, ci o familie, o familie “dirijată” exemplar, aş spune eu, de Emil Gabor, un om cu suflet mare, un om care se bate de fiecare dată pentru interesele secţiei pe care o antrenează şi pentru aceşti copii miununaţi. De fiecare dată, domnia sa vine la şedinţele pe care le avem cu antrenorii şi îşi cere întotdeauna condiţii petru această echipă. Bravo lui că face acest lucru şi în măsura posibilităţilor CSM Câmpia Turzii va sprijini cât poate de bine această secţie de popice cu care ne mândrim.

Last modified onDuminică, 17 Iulie 2016 17:11

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

back to top

Sectiuni

Adrese utile

Recomandari

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about special offers and exclusive deals from TechNews and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time