Meteo 8-14 august: Vremea se va răcori şi va deveni plăcută. Află de când
- Written by
- Be the first to comment!
- font size decrease font size increase font size
- Published in Stiri Campia Turzii
- Read 3233 times
Ultima săptămână a fost caracterizată din nou de o vreme călduroasă şi lipsită de precipitaţii importante. La începutul intervalului, unele zile au fost apropiate de normal din punct de vedere termic, atunci când maximă a atins 29 grade Celsius. Regimul termic a cunoscut însă o creştere treptată până spre sfârşiţul intervalului, atunci când şi instabilitatea atmosferică s-a mai diminuat, iar maximele termice au depăşit 35-36 grade Celsius reprezentând o vreme deosebit de călduroasă, peste normalul perioadei cu 8-9 grade.
Instabilitatea atmosferică a fost mai mare spre începutul intervalului, până spre joi seară şi am avut parte de precipitaţii totalizând 8 l/mp pentru ultimele 7 zile. Dealtfel, luna august, este o lună cu precipitaţii destul de puţine datorită mişcării mai lente a maselor de aer şi a ciclonilor, tendinţa fiind de staţionare. Până acum pentru primele 7 zile din august s-a înregistrat un volum de numai 10% din precipitaţiile care ar trebui să cadă pe parcursul întregii luni putând spune că datorită temperaturilor ridicate din timpul zilei se continuă fenomenul de secetă pedologică, rezervele de apă din sol fiind în continuă scădere, producţiile agricole fiind periclitate şi distruse în mai multe zone.
Cea mai rece zi a intervalului precedent a fost 1 august când maxima a urcat la 29 grade, minima atingând 13 grade Celsius, iar cea mai caldă zi a fost 6 august când maxima a ajuns la 36 de grade, minima coborând la 17 grade Celsius. Diferenţa dintre cele 2 zile a fost de 7 grade, iar între minima cea mai scăzută şi maxima cea mai ridicată de 23 grade Celsius. Comparativ cu acum o săptămână vremea s-a prezentat aproape identic, diferenţele de tempratur[ fiind de 2 grade, însă se poate observa o încălzire mai acceentuata a vremii. Totuşi, zilele de 5 iulie şi 6 august rămân cele mai calde zile de anul acesta, când maxima a atins 36 grade Celsius. Acest val de căldură a fost generat de o masă de aer caldă venită din sudul continentului, care a persistat aproape 6 săptămâni, cu unele pauze de 2-3 zile timp în care masele mai reci au înlocuit masă caldă, nelăsând loc precipitaţiilor abundente.
În intervalul 8 august - 14 august vremea în Câmpia Turzii va fi în general frumoasă, urmând să intre într-un proces de răcire, care totuşi nu va aduce neapărat instabilitate atmosferică şi ploi, din păcate. Sub aspect termic vor fi modificări destul de mari de-a lungul perioadei, maximele încadrându-se în general între 21-31 grade Celsius, ceea ce reprezintă o vreme apropiată de normal, dar care va deveni din nou mai caldă în intervalul următor.
Indicele UV va fi constant pe parcursul întregii săptămâni şi va fi cuprins între 7 şi 8, măsurat în condiţiile unui cer senin.
Miercuri, 8 august, va fi o zi caracterizată de un cer senin, în care soarele se va zări 13 ore, maxima oprindu-se la 31 grade Celsius, în scădere faţă de ziua precedentă. Vânt slab de 14 km/h din direcţia N-V. Şanse de precipitaţii de 0% şi UV de 8. Noaptea, termometrul va coborî până la 17 grade pe fondul unui cer senin.
Joi, aspectul general al vremii nu se prea schimbă: cer variabil, soarele va fi prezent pe cer 8 ore, fără să fie stingherit de nori. Şanse de precipitaţii 20%, iar vântul va sufla slab cu aproximativ 10 km/h din direcţia N-E. Temperatura maximă este în scădere faţă de ziua precedentă şi va atinge 28 grade Celisus. Această vreme în răcire se pare că va ţine până la finalul săptămânii şi este datorată unei mase de aer mai rece venite din V continentului. Noaptea de joi spre vineri va aduce o minimă de 14 grade pe fondul unui cer senin. Indicele UV va fi de 7.Sunt posibile ploi de scurtă durată mai ales după orele prânzului, însoţite de descărcări electrice şi intensificări ale vântului.
Vineri, 10 august, aspectul vremii va fi următorul: cer variabil cu probabilitate de 20% pentru precipitaţii. Maxima zilei va scădea puţin faţă de joi, ajungând la 25 de grade Celsius, iar vântul va sufla slab cu 12 km/h din direcţia N-V. Minima va coborî până la 13 grade, iar probabilitatea pentru o noapte cu cer senin este ridicată. Soarele se va putea vedea 9 ore fără să fie stingherit de nori.
Prima zi de weekend va fi caracterizată de o vreme în general frumoasă: cer variabil la început, care apoi se va acoperi şi 20% şanse de precipitaţii. Maxima va mai scădea atingând 21 grade Celsius, vânt slab de 13 km/h din direcţia N-V. În noaptea de sâmbătă spre duminică minima va coborî până la 12 grade pe fondul unui cer ce se va degaja treptat. Soarele va străluci 7 ore fără să fie deranjat de nori, iar UV va avea valoarea 7. Această vreme este chiar mai rece decât normalul perioadei cu 4 grade.
Duminică 12 august va fi o zi în care soarele va fi prezent pe cer 8 ore, iar cerul va fi variabil, urmând să se înnoreze spre după-masă.Şanse de precipitaţii 20%. Vântul va sufla slab cu viteză de 13 km/h direcţia N-E, temperatura maximă va cunoaşte o creştere uşoară faţa de ziua precedentă oprindu-se la 22 de grade. Noaptea, minima va coborî până la 10 grade Celsius pe fondul unui cer în degajare.
Prima zi a săptămânii va fi o zi cu cerul variabil în care regimul termic va creşte, datorită intrării în peisaj a unei mase de aer mai caldă venită din S-V continentului şi intrate duminică în ţară. Şanse de 20% pentru ploaie, maximă de 26 grade şi vânt slab de 14 km/h din direcţia S-V. Soarele se va putea vedea pe cer 9 ore. Noaptea va aduce o minimă de 12 grade şi un cer variabil. Precipitaţiile ce vor putea să cadă ar putea fi însoţite de descărcări electrice şi intensificări ale vântului. Indicele UV din nou va atinge 8.
Marţi aspectul vremii nu se va schimba cerul fiind variabil, mai mult noros, 28 grade Celsius maximă, vânt slab de 13 km/h de direcţie S-V, iar şansele pentru ploaie sunt de circa 20%. Soarele va străluci 9 ore fără să fie acoperit de nori. Temperatura nocturnă va coborî până la 15 grade pe fondul unui cer variabil, fără şanse mari de precipitaţii. Ziua sunt posbile precipitaţii totalizând 8-10 l/mp însoţite de descărcări electrice şi intensificări ale vântului.
Câteva sfaturi şi predicţii
- urmează în sfârşit o săptămână cu vreme mai răcoroasă, în care deşi nu va ploua, vom avea răgaz de la caniculă
- pentru că sezonul estival este în toi iată şi câteva date despre vremea de pe litoral: în perioada 8-14 august vremea va fi normală din punct de vedere termic atingându-se maxime între 24-32 grade Celsius. Indicele UV va fi 8, iar cerul va fi variabil, spre senin, la început, urmând ca în weekend să plouă. Temeperatura apei mării 25-26 grade. Cu alte cuvinte va fi o vreme excelentă pentru plajă şi făcut baie, iar în weekend pentru plimbări şi terase.